Náměty a připomínky

Datum 06.06.2018

Vložil Albertidell

Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovědět

The prostate related is central to the a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections of the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of all kinds of prostate infection. It is brought on by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition associated with a particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be brought on by trauma to the urinary tract or by infections via other regions from the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal with the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to create the sources of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper diet is important. These are some with the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and it'll also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that a number of ejaculations per week will help to prevent cancer of the prostate.

3. Eat beef without excess. It has been shown that consuming greater than four meals of beef a week will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to adopt to make sure a proper prostate would be to select regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you need to choose prostate examination at least once a year.

Datum 22.09.2010

Vložil Pavel#42 - HBC Osík

Titulek AHbL

Odpovědět

Ahoj lidi hledáme amatérský hokejbalový týmy z Litomyšle a okolí. Chceme udělat amatérskou ligu (AHbL) věk je neomezený. Takže kdo chce hrát ať napíše sem, nebo na mail: hokejbal.osik@email.cz

A ještě jsem se chtěl zeptat, kdy budete dělat turnaj v hokejbale.

Díky Pavel#42
kapitán HBC Osík
https://www.hbcosik.4fan.cz/
hokejbal.osik@email.cz

Datum 22.09.2010

Vložil Pavel#42 - HBC Osík

Titulek Re: AHbL

Odpovědět

Hrálo by se 3+1 a hrací doba 3x10 minut (přestávky 5 minut).
V lize je zatím jenom náš tým, ale asi dáme dohromady i B-tým takže jestli dáte taky dohromady 2 týmy bude to super :-)

Datum 24.07.2010

Vložil Pepa

Titulek na zamyšlení

Odpovědět

Ahoj kluci. . .jen tak nějaká poslední zpráva než odjedu. Myslím, že máte dobrý tým na to aby dokázal vyhrát první ligu. Kvalita a srdce tam je. tak hrejte s radostí a ne z donucení. Když jste už v týmu, tak máte za něj bu´d malou anebo větší zodpovědnost, tak na to nezapomeňte. Na čem musíte zapracovat je aby jste měli vuči sobě a vuči soupeři pokoru.Tome: ty musíš manšaft tmelit, to znamená,že nemužeš na ně řvát když udělají chybu. . .ty dělá každý. Vy ostaní mu musíte pomáhat s různýma věcma. . . a pechy zlepší střídání :):). . .hodně štěstí kluci

Datum 25.06.2010

Vložil Papin

Titulek sudy

Odpovědět

čau tome. . .hele ty máš na příští pátek nastarosti pivo? jestli ano tak vezmi 2 sudy ( ja a gragy platíme jeden na pul). . kdyby něco tak jsem napiš

Datum 29.06.2010

Vložil Tygr

Titulek Re: sudy

Odpovědět

Čau Josef, zaprvé nepodepisuj se Papin ale Josef nebo Pepa!!!za druhé, když ti píšu sms a volám, tak je alespoň slušnost se ozvat na zpět!...jinak sudy jsou domluvený, peníze mi dáš potom

Datum 08.04.2010

Vložil Tygr

Titulek HC Parbubice

Odpovědět

Kluci to válej jak se dá a už jsme ve finále..SUPER!!! Fandíme všichni!

Datum 29.03.2010

Vložil Pavel

Titulek fotbal

Odpovědět

Ahoj chvalim chvalim je to super.Akorat by tam mohli byt lepsi fotky na vizitce vyfotit se v novych dresech.Kuba Horak to by bylo fajne hodne fotek jsem natahat.A treba k ty vizitce jeste neco dopsat byl navrh.A nekolik nas tady jeste chybi treba trener.Jinak super a doufam ze to je jen zacatek stranky ahojj

Datum 29.03.2010

Vložil Tygr

Titulek Re: fotbal

Odpovědět

Určitě je to jen začátek, na doplnění stránek se pracuje

Datum 29.03.2010

Vložil Pechy

Titulek Rada

Odpovědět

Stránky se mi líbí :) ale chtel bych navrhnout týmovýho fotografa, kterým by mohl být Kuba Horak .. chtely by doplnit fotografie u všech hráčů ..